Choď na obsah Choď na menu

Myšlienky z knihy Život bez hraníc (Nick Vujicic)

                                       ŽIVOT BEZ HRANÍC

Nick Vujicic

 

0       Úvod

* Mojím cieľom je vás povzbudiť k prekonaniu svojich problémov a ťažkostí, aby ste dokázali nájsť svoj dôvod, prečo ste na svete a cestu k báječnému životu.

* Nepomohlo mi ani, že ma pár krutých detí označovalo za „zrúdu“ a „mimozemšťana“. Som samozrejme natoľko človekom, že chcem byť ako každý iný. Vyzeralo to ale, že k tomu budem mať málo príležitostí. Chcel som, aby ma medzi seba prijali. Cítil som, že neprijali. Chcel som zapadnúť. Vyzeralo to, že som nezapadol. Stála proti mne stena.

* Pokiaľ je vo vás túžba a nadšenie niečo urobiť a pokiaľ sú v súlade s Božou vôľou, tak sa vám to podarí.

* Musím mať:

-          výrazný zmysel pre povinnosť

-          nádej tak silnú, že nebude možné ju potlačiť

-          vieru v Boha a Jeho nekonečné možnosti

-          lásku a sebaprijatie

-          veľký nadhľad

-          odvážneho ducha

-          vôľu po zmene

-          vieru v srdci

-          hlad po príležitostiach

-          schopnosť vyhodnocovať riziká a brať život s úsmevom

-          túžbu pomáhať na prvom mieste druhým

 

1       Pokiaľ sa vám nechce prihodiť zázrak, staňte sa ním

* Našiel som šťastie keď som si uvedomil, že napriek mojej nedokonalosti som dokonalý Nick Vujicic. Som Božie dielo, stvorené v súlade s Jeho plánom. Tým nechcem povedať, že tu nie je miesto pre zlepšenie. Vždy sa snažím byť lepším, aby som mohol lepšie slúžiť Jemu i svetu!

* Keď sa vzdáte svojich snov, strkáte Boha do škatuľky.

* Ako Božie deti ste nádherní a drahocenní, máte väčšiu cenu ako všetky diamanty na svete. Vy i ja sme dokonale uspôsobení, aby sme boli tým, čím máme byť! A nie len to – vždy by malo byť naším cieľom, aby sme sa stali ešte lepšími ľuďmi  a posúvali svoje hranie veľkými snami. Cestou je potrebné sa prispôsobovať, pretože život nie je vždy ružový, ale vždy stojí za to, aby sme ho žili. Som tu, aby som vám povedal, že bez ohľadu na to, v akej ste situácii, pokiaľ dýchate, máte stále čo povedať (poskytnúť).

 

*  Akokoľvek zúfalý vám môže pripadať váš život, je tu nádej. Akokoľvek zle môžu okolnosti vyzerať, sú pred vami lepšie dni. Bez ohľadu na to, ako hrozné vám vaše podmienky môžu pripadať, dokážete sa nad ne povzniesť. Prijať si zmenu nič nezmení. Rozhodnúť sa teraz hneď k činu zmení všetko!

* Všetko, čo sa stane sa stane pre dobrú vec.

* Je dôležité, aby ste rozpoznali svoju vlastnú hodnotu. Aby ste vedeli, že i vy máte čo priniesť.

* Dnes, keď cestujem po svete, často vidím neuveriteľné utrpenie, vďaka ktorému som vďačný za to, čo mám a nezameriavam sa toľko na to, čo mi chýba.

* Utrpenie nepozná hraníc a často býva neuveriteľne kruté, ale i v tých najhorších slumoch a po tých najstrašnejších tragédiách ma povzbudilo, keď som videl ľudí, ktorí nie len prežili, ale ktorým sa darí dobre.

* Nerezignujte na svoj život len preto, aby ste sa mohli zaoberať nespravodlivými krivdami minulosti. Hľadajte miesto toho možnosti, ako sa pohnúť vpred.

* Nemôžete mať vždy pod kontrolou, čo s vami bude. V živote občas nastanú udalosti, ktoré ste nezavinili alebo ktoré nie je vo vašich silách zastaviť. Máte možnosť buď to vzdať, alebo sa usilovať o lepší život. Radím vám, aby ste si uvedomili, že všetko sa deje z nejakého dôvodu a nakoniec to dobre dopadne.

* Na pohľade vpred a plánovaní budúcnosti nie je nič zlé, ale uvedomte si, že vaše najhoršie obavy nakoniec môžu skončiť tým najlepším prekvapením. Veľmi často v živote všetko dopadne dobre.

* Hovorím vám, že si ani nedokážete predstaviť, čo dobré na vás čaká, keď sa odmietnete vzdať. Sústreďte a na svoj sen. Robte, čo je potrebné, aby ste mohli kráčať ďalej. Je vo vašej moci zmeniť podmienky, v ktorých žijete. Bežte za svojou túžbou nech je akákoľvek.

* Môj život je dobrodružná kniha, ktorej kapitoly sa stále píšu – a rovnako i ten váš. Teraz hneď začnite písať prvú kapitolu! Vyplňte ju dobrodružstvom, láskou a šťastím! Žite a súčasne píšte svoj príbeh!

* Dokonca i v časoch, kedy sa cítite opustení, by ste mali vedieť, že ste (tiež) milovaní, a uvedomovať si, že Boh vás stvoril z lásky. Preto nie ste nikdy sami. Jeho láska k vám je nezištná. On vás nebude mať rád, keď... Má vás rád vždy. To si opakujte, keď vás premôže pocit opustenosti a beznádeje. Nezabudnite, že sú to len pocity. Nie sú skutočné, ale Božia láska je tak skutočná, že vás stvoril, aby predložil jej dôkaz.

* Pokiaľ nie ste tam, kde by ste chceli byť, alebo ste nedosiahli všetko, v čo ste dúfali, že dosiahnete, dôvod s najväčšou pravdepodobnosťou nie je niekde okolo vás, ale vo vás. (Prevezmite zodpovednosť a jednajte. Najprv však budete musieť uveriť sebe samým a svojej vlastnej cene. Nemôžete čakať, až ostatní objavia miesto, kde sa skrývate. Nemôžete čakať, až nastane zázrak alebo „tá pravá príležitosť“.)

* Každý si prejde obdobím, kedy má pocit, že je vyčlenený, odcudzený a nemilovaný. Všetci máme svoje neistoty.

* Tieto pocity predstavujú nebezpečenstvo len vtedy, keď dovolíte, aby negatívne myšlienky pretrvávali, miesto toho, aby ste ich proste nechali odplávať.

* Ak budete veriť tomu, že máte požehnanie – talent, znalosti, lásku – o ktoré sa môžete podeliť s druhými, zahájite cestu sebaprijatia, aj keď vaše dary  ešte nemusia byť viditeľné. Ako náhle sa vydáte touto cestou, ostatní si vás nájdu a budú po nej kráčať s vami.

* Občas vidíte, ako od vás Boh očakáva, že si v ťažkej situácii pomôžete sami. Môžete túžiť. Môžete snívať. Môžete dúfať. Ale musíte súčasne jednať v súlade s týmito prianiami, snami a nádejami. Musíte prekonať seba samých, aby ste sa dostali tam, kam chcete.

* Každý z nás má nejaký dar – talent, schopnosť, umenie, fortel – ktorý nám prináša potešenie a dostáva nás do hry. Cesta k nášmu šťastiu často závisí na tomto dare.

* Pokiaľ stále hľadáte, pokiaľ sa stále snažíte prísť na to, kam patríte a čo vás naplňuje, odporúčam, aby ste si urobili sebahodnotenie. Posaďte sa s ceruzkou a papierom, alebo k počítaču a urobte si zoznam svojich obľúbených činností. Čo vás priťahuje? Čo môžete robiť hodiny a zabudnete pritom na miesto i čas, čo by ste chceli robiť znovu a znovu? A čo na vás vidia ostatní ľudia? Obdivujú vás, že máte organizační talent, alebo snáď analytické myslenie? Pokiaľ si naozaj nie ste istý, čo na vás vidia druhí, opýtajte sa svojej rodiny a priateľov, v čom ste podľa nich najlepší.

* Prišli ste s darmi, ktoré čakajú na svoje otvorenie. Keď nájdete niečo, čo vás naplňuje tak, že by ste to robili celý deň zdarma, potom ste na správnej ceste.

* „Lebo to, čo s vami zamýšľam, poznám len ja sám...“

* Príliš často sa zlé veci stávajú ľuďom bez ohľadu na to ako sú dobrí. Možno nie je spravodlivé, že ste sa nenarodili do jednoduchého života, ale ak je to vaša realita, potom s ňom musíte pracovať.

* Pokiaľ ešte hľadáte svoju cestu životom, vedzte, že menší pocit frustrácie je v poriadku. Toto je maratón, nie šprint.

* Pokiaľ nájdete spôsob, ako niečím prispieť, nájdete i zmysel života.

* Skutočné šťastie prichádza z „vernosti cieľu, ktorý má zmysel“.

* Najväčšia odmena prichádza vo chvíli, keď rozdávate seba samých.

* Keď uvážim, aké som bol melancholické dieťa, pripadá mi dosť zvláštne, že sa vôbec viem radovať z vlastného života (nieto pomáhať ostatným s ich životmi).

* Nemyslím si, že by ste mohli pocítiť uspokojenie, ak nebudete pomáhať druhým. Každý z nás dúfa, že bude môcť venovať svoj talent i znalosti tak, aby ich bolo možné využiť v prospech, a nie len ako zdroj príjmu.

* Život neznamená mať, život znamená byť. Môžete sa obklopiť všetkým, čo sa dá kúpi za peniaze, ale stále budete zúfalí tak, ako len človek môže byť.

 

* Uspokojenie nájdete vo chvíli, keď príde k úplnému zapojeniu vášho talentu a nasadenia, a to v plnom rozsahu.

* Rozpoznať zmysel svojho života znamená všetko. Uisťujem vás, že i vy máte čím prispieť. Možno to teraz nevidíte, ale neboli by ste na tejto planéte, keby to nebola pravda. Viem určite, že Boh nerobí chyby, ale že činí zázraky. Jedným som ja. Ďalším ste vy.

 

2       Žiadne ruky, žiadne nohy, žiadne hranice

* Znovu a znovu som sa v živote a na svojich cestách stával svedkom neuveriteľnej sily ľudského ducha. S istotou viem, že zázraky sa dejú, ale len tým, ktorí sa pevne držia nádeje. Čo je nádej? Miesto, kde začínajú sny. Je to hlas vášho poslania. Hovorí k vám a uisťuje vás, že nech sa vám stane čokoľvek, nepoznamená vás to. Nemôžete mať kontrolu nad tým, čo sa vám stane, ale môžete mať kontrolu nad tým, ako na to budete reagovať.

* Pokiaľ je vám vaše utrpenie bremenom, zblížte sa s druhými, aby ste im uľahčili život a dali im nádej. Pozdvihnite ich, aby našli úľavu vo vedomí, že nie sú so svojím utrpením sami. Keď potrebujete súcit, ponúknite ho druhým. Keď potrebujete priateľstvo, buďte priateľom druhým. Keď najviac potrebujete nádej, dávajte ju druhým.

* Nebojte sa ísť za svojimi snami, a nikdy nepochybujte, že dokážete prekonať všetko, čo sa vám postaví do cesty.

* Keby ste nemali nádej, plánovali by ste niekedy založenie rodiny? Pokúšali by ste sa bez nádeje naučiť sa niečo nové? Nádej je odrazovým mostíkom k takmer každému kroku.

* V živote sa vám napríklad nemusí dariť, ale pokiaľ ste tu, pokiaľ idete vpred, je možné všetko.

* Zostať pozitívny a motivovaný, keď sa vám zdá vaše bremeno neznesiteľné, je bezpochyby ťažké.

* Som si istý, že ste sami o sebe tiež pochybovali. Všetci sa chceme zaradiť, ale občas si pripadáme ako cudzinci.

* Ako Božie dieťa viem, že Boh je vždy pri mne a utešuje ma vedomie, že chápe, koľko dokážem uniesť. Keď mi druhí hovoria o svojich problémoch a skúškach, som často dojatý k slzám. Pripomínam tým, ktorí trpia alebo smútia, že Božia ruka nie je nikdy krátka. Dosiahne na každého.

* Možno máte skvelý sen. Len buďte dostatočne otvorený, aby ste mohli prijať fakt, že Boh má pre vás  inú cestu než tú, ktorú ste si predstavovali.

* Keď na vás príde pokušenie vzdať sa svojich snov, prinúťte sa vytrvať ešte deň, ešte týždeň, ešte mesiac a ešte rok. Budete prekvapení, čo sa stane, keď sa odmietnete vzdať.

* Zodpovednosť za vlastné šťastie a úspech ale musíme prevziať my sami. Vaši priatelia i rodina vám môžu v prípade potreby podať pomocnú ruku. Buďte im za to vďační. Oceňujte ich snahu, ale snažte sa postupovať dopredu sami. Čím viac úsilia do toho vložíte, tým väčšiu príležitosť si vytvoríte.

* Porážka postihne iba tých, ktorí to odmietnu skúsiť znovu.

* Dúfať v lepšie dni.

* Je normálne a zdravé dívať sa dopredu, pretože tak rozvíjame víziu vlastného života. Problém príde vo chvíli, keď nám víziu budúcnosti zatienia negatívne myšlienky a zastrú naše myslenie mrakom. (Modlím sa a pripomínam si Božie slovo.  Boh mi pomáha tým, že mi dáva najavo, ako pri mne stojí. Nikdy ma neopustí. Nezabudol na mňa. Zariadi, aby aj tie najhoršie veci, ktoré ma postihli, boli k niečomu dobré.) (Som si vedomí, že nesmiem zabudnúť na Božie prísľuby, bez ohľadu na to, čo vidím navonok. Viem, že Boh je dobrý. Ak pripustí, aby sa stalo niečo zlé, možno to nebudem chápať, ale budem sa môcť spoľahnúť na Jeho milosť.)

* Nikto nie je šťastný a nesrší energiou po celých sto percent svojho života. Vaše pochmúrnejšie nálady sú prirodzené. Tiež majú svoj zmysel.

* Pokiaľ si svoje emócie uvedomujete a ovládate ich, môžu mať negatívne myšlienky pozitívne následky. Len ak dovolíte svojím emóciám, aby ovládali vaše činy, riskujete, že skĺznete do špirály depresie a sebadeštruktívneho chovania.

* Základom je nenechať sa zaplaviť alebo zdrviť negatívnymi emóciami či pocitmi depresie.

* V kritickom období dospievania, keď je tak dôležitá sebaúcta a vnímanie vlastnej osobnosti, som dovolil svojím obavám a strachom, aby ma ovládli. Všetko, čo na mne bolo zlé, prevládlo nad tým, čo bolo dobré.

* Väčšinu času som ohromoval svojich rodičov, učiteľov i spolužiakov odhodlaním a sebestačnosťou. A aj tak som vnútri choval bolesť.

* Tieto nenaplnené prosby a nezodpovedané otázky ma hlboko zraňovali, pretože som už predtým cítil, že mám k Bohu blízko.

* Ako by som si nasadil tmavé okuliare, ktoré mi bránili vnímať v živote akékoľvek svetlo.

* Keď sa cítite byť porazení temnými náladami, nemusíte proti nim bojovať sami. Tí, ktorí vás milujú vás nebudú brať ako príťaž. Oni vám chcú pomôcť. Ak máte pocit, že sa im nemôžete zveriť, obráťte sa na profesionálneho poradcu v škole, v práci, vo vašej komunite. Nie ste sami. Ani ja som nebol sám. Dnes už to viem a nechcem aby ste sa ako ja dostali tak blízko k fatálnej chybe.

* Ak ma Boh nezbaví bolesti a ak môj život nemá zmysel... ak som tu, len aby som prežíval odmietnutie a samotu... ak som pre každého príťažou a nemám budúcnosť... mal by som to teraz ukončiť.

* Milujúci dotyk a dobrosrdečný pohľad často celkom stačia, aby sa utrpenie detského srdca upokojilo.

* Premýšľam o tom, o koľko radostí by som sa pripravil, keby som si vzal v desiatich rokoch život.

* Keby som v roku 1993 zostal tvárou dole v pätnástich centimetroch vody, možno by som ukončil svoju dočasnú bolesť, ale za akú cenu? To zúfalé dieťa nemohlo tušiť, že tu raz bude veselý muž, ktorý bude plávať s veľkými morskými korytnačkami u havajského pobrežia, surfovať v Kalifornii a potápať sa v Kolumbii. Ale ešte dôležitejšie než tieto dobrodružstvá je tá kopa životov, ktoré ovplyvní.

* Keď na vás prídu negatívne myšlienky a temné nálady, spomeňte si , že máte na výber. Ak potrebujete pomoc, povedzte si o ňu. Nie ste sami. Môžete si predstavovať lepšie dni a robiť veci, ktoré zmenia predstavy v skutočnosť.

* Kto vie, aké skvelé dni a úžasné úspechy čakajú na vás? Kto vie, koľko životov môžeme zlepšiť tým, že poslúžime ako zázrak pre niekoho iného?

 

3       Srdce plné istoty

* Neviem, čo v sebe skrýva zajtrajšok, ale pretože verím v Neho, viem, kto v sebe ukrýva zajtrajšok.

* Verím tomu, že existuje kyslík, a verím v správnosť názoru vedy, že ho potrebujeme k prežitiu. Kyslík nevidím, nedotknem sa ho ani ho necítim. Len viem, že je, pretože ja som tu. Ak žijem, potom ho musím dýchať, kyslík teda existuje, nie?

* Občas na otázku: „prečo práve ja?“ proste nemôžeme poznať odpoveď. Musíme veriť, že Boží plán pre nás bude odhalený včas. Do tej doby si musíme udržať vieru.

* Základom pre pohyb vpred, dokonca i v ťažkých chvíľach, je aby sa vaše životné plány neriadili podľa toho, čo vidíte, ale podľa toho, čo si dokážete predstaviť. Tomu sa hovorí mať vieru.

* Neexistuje nič, čo by ste nemali na dosah. Verte, že keď urobíte všetko, čo je vo vašich silách, aby ste dosiahli svoj sen, vaše úsilie bude odmenené.

* Všetci máme obmedzenia.

* Nikdy by ste nemali žiť v súlade s tým, čo vám chýba. Miesto toho žite, ako keby ste mohli robiť všetko, o čom snívate.

* Často budete musieť premýšľať, čo dobré by z toho mohlo vzniknúť. Ale verte, že všetko sa deje pre dobrú vec – dokonca i tragédie sa môžu premeniť v triumfy.

* Keď začnete pochybovať, či budete schopní dosiahnuť svoje životné ciele, verte ľuďom, ktorí sú ochotní podať vám pomocnú ruku a ktorí vám môžu poslúžiť ako sprievodcovia.

* Túto myšlienku si zapamätajte. Všetko je možné. Keď si budete pripadať na dne alebo prevalcovaní nejakým veľkým problémom, verte, že všetko je možné. V danom okamihu neuvidíte žiadnu cestu von. Možno budete mať pocit, že sa celý svet sprisahal proti vám. Ale verte, že okolnosti sa môžu zmeniť, môžu sa objaviť riešenia a môže prísť pomoc z neočakávaných miest. Potom bude všetko možné!
Ak sa dokáže človek bez rúk a bez nôh naučiť surfovať na jednej z najkrajších pláži sveta, potom pre vás nie je nič nemožné!

* Keď nás zrazia problémy, môžeme nahliadnuť do našich snov o lepšom živote.

Veľký, inšpiratívny spisovateľ Norman Vincent Peale kedysi povedal: „Vo všetkom hľadajte príležitosť. Nezáleží na tom, ako ponurý sa zdá byť váš život. Pozdvihnite zrak a uvidíte príležitosti. Vždy ich uvidíte, pretože sú vždy tu.“

* Pokiaľ budete hľadať príležitosti, vždy ich nájdete.

* Pokiaľ dýchate, mali by ste si pamätať, že neustále existujú príležitosti.

* Je tak dôležité, aby sme verili v budúcnosť a smerovali k svojim cieľom, i keď sa môže zdať, že sa proti nám všetko sprisahalo.

* Musíte pochopiť, že občas v živote nedostanete ihneď odpoveď ktorú hľadáte. Musíte ísť za svojou vierou.

* Ale verte možnosti, že pred vami sú lepšie dni, verte v plnohodnotný a zmysluplný život!

* Nech už je človek v akejkoľvek situácii či stave, vždy má možnosť reagovať buď negatívne, alebo pozitívne.

* „Nikdy nemôžete zmeniť svoju minulosť, ale môžete zmeniť svoju budúcnosť!“

* (Chcem vás motivovať, aby ste sa zmierili s tým, že) v tejto chvíli možno nevidíte cestu ale to neznamená, že neexistuje. Verte, váš príbeh čaká, aby sa pred vami začal odvíjať a ja viem, že bude úžasný!

 

4       Milujte v sebe nedokonalú dokonalosť

* Neistota mladosti vás môže vyslať po špirále až na dno, pokiaľ dovolíte sami sebe, aby ste sa miesto na svoje silné stránky zamerali na svoje slabiny.

* Stávame sa citlivými a upadáme do mentality obetí, pokiaľ staviame vnímanie na seba samých na názoroch druhých ľudí, alebo sa s druhými porovnávame. (Ak nie sme ochotní prijať seba samých o to menej sme ochotní prijímať druhých a to môže viesť k osamelosti a izolácii.)

* Mať sa rád a akceptovať sa tak, ako vás miluje Boh, vám otvorí dvere k omnoho väčšiemu pocitu kľudu a naplnenia.

* Dávate viac, ako beriete. Ponúkate bez toho že by vás niekto žiadal. Delíte sa, i keď veľa nemáte. Nachádzate šťastie v tom, že vytvárate druhým na tvári úsmev. Máte sa radi, pretože nie ste zameraní len na seba. Ste šťastní, pretože okolo seba robíte ostatných šťastnými.

* My všetci sme hodní Božej lásky. Keď nám Boh odpustí a miluje nás, mali by sme sebe odpustiť, milovať sa a usilovať sa o najlepší možný život.

* Prijať svoj život ako dar, ktorý je potrebné si „hýčkať“, a deliť sa oň s druhými ako o požehnanie.

* Namiesto toho, aby ste sa zamerali na svoje nedokonalosti, zlyhania či chyby, sústreďte sa na svoje požehnania a na prínos, ktorým môžete byť, nech už je to talent, znalosť, múdrosť, kreativita, tvrdá práca, alebo láskavá duša.

* Musíte zažať svetlo vnútri. (Musíte veriť, že ste krásni a cenní, že ste človek, ktorý dokáže niečo zmeniť, na ktorom záleží.)

* Nájsť zmysel života je prvým dôležitým krokom pre život bez hraníc. Udržovať si nádej do budúcna a vieru vo svoje možnosti dokonca i v ťažkých dobách vám umožní, že sa budete približovať k tomuto cieľu.

* Pokiaľ neprijmete sami  seba, nielenže to povedie k seba deštrukcii, ale i k izolácii.

* Pokiaľ nežiarite zvnútra, môže to byť tým, ako sa spoliehate, že vás ocení niekto iný, že do vás vleje sebadôveru a že zariadi, aby ste sa cítili docenení. Ale to je dozaista cesta vedúca k sklamaniu, pretože najprv musíte akceptovať seba samých. Jediná dôležitá mierka vašej krásy a hodnoty ako človeka je tá, ktorá vychádza z vás.

* Život vie byť krutý. Ľudia dokážu byť bezohľadní alebo priamo zlí. Preto musíte byť schopní hľadať silu vnútri, a keď sklame i táto vnútorná sila, vždy sa môžete pozrieť hore, k Bohu, k najvyššiemu zdroju sily a lásky.

* Mali by ste sa milovať ako odraz Božej lásky a ako osobu, ktorá bola vyslaná na tento svet, aby prispela niečím jedinečným.

* Keď máte pocit, že sa dostavuje skleslosť ducha, pretože vám niekto ublížil, niekto vás šikanoval alebo znevážil, bežte k zrkadlu a nájdite jeden rys, ktorý na sebe máte radi. Nemusí to byť fyzická charakteristika. Môže to byť talent, zvláštnosť alebo niečo iné, čo vo vás vzbudzuje dobrý pocit. Zdržte sa na chvíľku pri tejto zvláštnosti. Buďte za ňu vďačný (a uvedomte si, že vaša krása a hodnota vychádzajú z vás, z tej jedinečnej osobnosti, v ktorú ste boli stvorení).

* Keď vás niekto zraní, postavíte okolo seba múr, aby vám znovu niekto neublížil, ale vnútri múr okolo svojho srdca postaviť nedokážete. Ale pokiaľ sa budete milovať takí akí ste, vo všetkej svojej prirodzenej vnútornej i vonkajšej kráse, ostatní k vám budú priťahovaní a tiež vašu krásu uvidia.

* Keď ľudia videli, že sa viem smiať sám sebe, smiali sa so mnou a prejavovali empatiu.

* Občas, prostredníctvom vlastného jednania, robíme z malých problémov veľké, pretože ich berieme príliš vážne.

* Buďte preto pripravení smiať sa, keď vám život uštedrí malé rany do hlavy a šťuchance do nosa.

* Bolo preukázané, že smiech znižuje stres prostredníctvom uvoľňovania hormónu endorfinu, prirodzené telesné látky, ktoré povzbudzujú váš imunitný systém a zlepšujú krvný obeh, pričom súčasne zvyšujú prúdenie kyslíku do mozgu. Dobré, že? Štúdie tiež dokázali, že smiech vás robí atraktívnejšími. Dvojitá prémia!

* Miesto aby ste sa utápali vo svojom utrpení, pomôžte zmierniť bolesť niekoho iného. Zamerajte sa na iného človeka v núdzi.

* Zdvihnite sa a urobte niečo.

* Ak nedokážete vyriešiť vlastné problémy, buďte riešením pre niekoho iného.

* Ide len o to, aby ste uvoľnili a znásobili všetko, čo sa vo vás skrýva. Nebudete vždy dokonalí a to je úplne v poriadku. Nejde o to, aby ste vo svojom živote dosiahli dokonalosť, ale aby ste ju hľadali.

* Chcete sa snažiť, chcete rásť, chcete dávať všetko, čo máte aby ste sa nakoniec mohli obzrieť a povedať si: urobil som čo som mohol.

* Pozrite sa teraz do zrkadla a povedzte si: „Toto som ja a prijímam výzvu stať sa tým najlepším, čí môžem byť.“

* Ste krásni, pretože vás Boh stvoril za určitým cieľom. Vašou úlohou je tento cieľ nájsť, naplniť ho nádejou, realizovať na báze viery a svoju výnimočnosť čo najviac zužitkovať.

* Mať sa rád a prijímať sa je jediným istým liekom na sebaľútosť a pocit, že ste sa stali obeťou.

* Mojou najlepšou radou k nájdeniu vnútorného šťastia je otvoriť sa navonok, využiť svoje schopnosti, rozum a osobnosť k tomu, aby sme niekomu zlepšili život.

* Ukázal mi, že i keď nie som dokonalý, mám bohatstvo, o ktoré sa môžem podeliť, a požehnanie, ktorým môžem odľahčiť bremená druhých.

* Potrebujeme sa podeliť o krásne dary, ktoré nám boli dané. Nahliadnite dovnútra. Skrýva sa vo vás svetlo, ktoré len čaká, aby mohlo zažiariť.

 

5       Postoj povznáša

* Kontrolou vlastného postoja získate skutočnú silu, ktorá vám pomôže bojovať proti takému chovaniu a náladám, ktoré ohrozujú vašu schopnosť žiť bez obmedzenia.

*  Vždy sa snažím vkladať do všetkého pozitívny náboj, snažím sa dať Bohu a ostatným všetko a obetavo sa starať o ľudí okolo seba.

* „Stále som tu. Chcem stráviť zvyšok svojho života ronením alebo sa chcem povzniesť nad to, čo sa mi stalo, a ísť za svojimi snami?“

* Keď ste si trochu zafňukali, uľavili či preliali všetky slzy, ktoré ste mali v zásobe, pozviechajte sa sa a zmeňte svoj postoj.

* Optimizmus dodáva energiu – umožňuje vám ovládať vlastné emócie.

* S optimistickým pohľadom na svet môžete prispôsobiť svoj postoj tak, aby ste zo zlých situácií vyťažili to najlepšie.

* Pozitívna interpretácia negatívnych udalostí.

* Keď dovolíte okolnostiam, ktoré sú mimo vašu kontrolu, aby ovplyvňovali vaše postoje a jednanie, riskujete, že sa dostanete do zostupnej špirály unáhlených rozhodnutí, chybných úsudkov a prehnaných reakcií, že sa vzdáte príliš skoro a že prepasiete príležitosti, ktoré sa vždy – vždy objavia práve vo chvíli, keď si myslíte, že už život nebude nikdy lepší.

* Radšej vďačná ako zatrpknutá.

* Bože, keď nemôžem zomrieť, ukáž mi, ako mám žiť.

* Všetci môžeme tvrdiť, že sme obeťou toho či onoho nešťastia.

* Mali by ste odmietnuť rolu obete, pretože v nej nie je budúcnosť.

* Utrpenie nás privádza na križovatku a môžeme si vybrať, či sa vydáme dole po ceste zúfalstva, alebo hore do kopca po ceste nádeje tým, že zaujmeme vďačný postoj.

* Potom sa zamerajte na dobré dni, ktoré ležia pred vami, a vyjadrite vďačnosť vpred.
„Ďakujem za všetko pekné, čo ma v živote ešte čaká.“

* Vďačnosť za dary, ktoré máte, a dary, ktoré prídu, vás povznesie.

* Prvé kroky sú najťažšie, o tom niet pochýb. Na začiatku sa môže zdať nemožné len vstať z postele, ale ako náhle vstanete, môžete sa vydať vpred, a ako náhle ste v pohybe vpred, ste na ceste preč od minulosti a smerom k budúcnosti. Len pokračujte. Postupujte krok za krokom vpred.

* Keď tragédia postihne nás alebo tých, ktorých milujeme, prepadne nás pokušenie niekam zmiznúť a plakať a pritom dúfame, že jedného dňa bolesť v srdci poľaví.

* Je dôležité zanechať odkaz a zužitkovať každú sekundu.

* Vlastne som si myslel, že nikto netrpí takou citovou bolesťou a fyzickým rozčarovaním ako ja. Bol som celkom zameraný na svoju situáciu.

* Miesto toho, aby ste sa cítili ukrivdení a hľadali vinníka, nájdite si niekoho s ešte väčšími ranami a pomôžte mu ich vyliečiť.

* Keď sa cítite ako obeť alebo prepadáte sebaľútosti, odporúčam vám, aby ste premenili svoj postoj na empatický. Spojte sa s niekým, kto vás potrebuje. Podajte ruku. Pracujte ako dobrovoľník v útulku. Poskytnite službu ako radca alebo učiteľ. Využite svoj žiaľ alebo hnev alebo pocit ublíženia ako nástroj k lepšiemu porozumeniu bolesti niekoho iného a k jeho zmierneniu.

* V určitom období detstva som nedokázal odpustiť Bohu to, čo mi pripadalo ako úplný omyl.

* Hnev nebol zamýšľaný ako dlhodobá emócia.

* Ako náhle som urobil vedomé rozhodnutie, že odpustím Bohu a začnem žiť vlastný život, cítil som sa lepšie fyzicky i emočne a uvedomil si, že nastal čas, aby som prevzal zodpovednosť za zvyšok svojho života.

* Príliš často odmietame odpúšťať sebe samým (za svoje minulé chyby, za zlé rozhodnutia,) za sny, ktorých sme sa vzdali.

* Chováme sa zle k ľuďom. Nespravodlivo ich súdime. Všetci robíme hlúposti. Kľúčom je urobiť krok späť, priznať, že sa to nepodarilo, ospravedlniť sa poškodeným stranám, sľúbiť, že budeme lepší, odpustiť si a ísť ďalej.

* Ak ste zatrpknutí, zlí, ľutujete sa a neviete odpúšťať, s akými postojmi sa asi budete stretávať? Akú radosť vám môže priniesť taký život? Zbavte sa temných a pesimistických nálad, nabite sa optimizmom a ozbrojte sa vďačnosťou, činom, empatiou alebo odpúšťaním.

 

6       Bezruký, ale nie bezbranný

Všetci sa v živote musíme vyrovnávať so strachom, nech už skutočným, alebo iluzorným. Nelsom Mandela povedal, že odvážny muž nie je ten, kto necíti strach, ale ten, kto ho prekoná.

* Príliš mnoho strachu nie je v poriadku. Až veľmi často nás strach z toho, že zlyháme alebo že budeme sklamaní alebo odmietnutí, ochromí. Namiesto aby sme sa týmto obavám postavili, poddávame sa im a obmedzujeme sa.

* Nedovoľte, aby vám strach bránil ísť za vašimi snami.

* Verím, že skutočná sila sa ukrýva v miernosti.

* Môžem si dovoliť byť mierny, pretože som odhalil svoju vnútornú silu.

* Nemôžete prežiť plnohodnotný život, v ktorom by ste plne uplatnili svoje dary, ak je vaše rozhodovanie ovplyvnené strachom.

* Strach nie je skutočný. Je to emócia a svoju reakciu na emócie vieme ovládnuť.

* Príliš často dovolíme našim naučeným obavám, aby sa nám vymkli spod kontroly.

* Keď nám obavy bránia, aby sme robili všetko, čo vieme, alebo aby sme boli tým, čím sme, nie sú rozumné.

* Prečo nie?
- čo keď zlyhám?
- čo keď nie som dosť dobrý?
- čo keď ma odmietnu?
- čo keď vo svojich úspechoch nedokážem pokračovať?

* „Maj veľké sny Nicky, a nikdy nedovoľ, aby ti strach bránil v ich uskutočnení“

* Vyber si život, aký chceš, a choď za ním.

* Musím toho sám zvládnuť viac. Ale ako?

* Napojte sa na energiu, ktorú vytvára váš strach zo zlyhania alebo odmietnutia alebo podobné obavy a využite túto silu ako zdroj energie pre pozitívne jednanie, ktoré vás posunie bližšie k vášmu snu.

* Teraz sa rozhodnite, že budete jednať podľa druhého scenára, a zafixujte si ho napevno do mozgu tak, že vždy, keď sa budete pripravovať k prejavu, prekonáte svoj strach z vypískania a pôjdete rovno k ováciám postojačky.

 

7       Keď padnete na tvár, nech sa vám nezapustia korene

* „Sedem krát padnete, osem krát vstaňte.“

* S neúspechom sa stretnú ti najlepší z nás a tí ostatní sa s ním tiež stretnú.

* Tí, ktorí sa z porážky nikdy nespamätajú, často považujú zlyhanie za konečné.

* Tým úspešným sa podarí hlúpe chyby ustáť, pretože vnímajú neúspechy ako dočasné a ako príležitosť niečo sa naučiť.

* „Úspech je schopnosť ísť od jedného zlyhania k druhému, bez toho aby sme stratili nadšenie.“

* Pokiaľ nedokážete prekonať svoje prehry, môže sa stať, že si ich budete brať osobne.

* Pokiaľ nechcete robiť, čo je potrebné, potom nie je vaším problémom prehra, problémom ste vy. Aby ste dosiahli úspech, musíte cítiť, že si ho zaslúžite, a potom prevziať zodpovednosť, aby sa tak stalo.

* Nepripadáte si práve elegantne, že nie? Ale kedy si pripadáte lepšie, keď stojíte, alebo keď ležíte? Boli ste stvorení, aby ste znovu a znovu a znovu vstávali, pokiaľ sa vám celkom nepodarí rozvinúť svoj potenciál.

* Ale zlyhanie je ako pád. Proste sa musíte zase zdvihnúť a nikdy sa nesmiete vzdať svojich snov.

* Aj  do toho môžete vložiť srdce, ak vaše plány narazia na prekážku alebo až na vás prídu ťažké časy. (Vaše skúšky i strasti patria k životu a zvyšok ľudstva ich tiež tak prežíva).

* Dokonca, i keď nájdete zmysel života, musíte sa s nádejou upierať k možnostiam, veriť v budúcnosť, vážiť si seba samých, uchovávať si pozitívny postoj a nenechať sa sťahovať ku dnu vlastným strachom, jedine tak ustojíte neúspech i sklamanie. Nikdy by ste nemali brať zlyhanie ako konečný stav, nikdy ho nestavajte na roveň smrti alebo umierania, pretože skutočnosť je, že pokiaľ bojujete, žijete. Ste v hre. Prekážky, ktoré proti nám stoja, nás môžu urobiť silnejšími, lepšími a lepšie pripravenými na úspech.

* Tvrdo pracujte. Trénujte. Zvládnite základy a vždy sa snažte robiť to najlepšie, čo je vo vašich silách, i s vedomím, že občas zlyháte, pretože zlyhanie je súčasťou cesty k majstrovstvu.

* Každé nie malo za následok, že som sa ešte viac usiloval o budúce áno.

* V jednej škole v Brisbane som zle začal. Niečo ma vyviedlo z konceptu a nemohol som nájsť cestu späť. Prepotil som celú košeľu. Opakoval som sa. Chcel som zaliezť do nejakej diery a už sa nikde neukazovať. Šlo mi to tak hrozne, že som si myslel, že sa to určite roznesie a do smrti už ma nikdy nikto nepožiada, aby som hovoril na verejnosti. Keď som konečne skončil a odišiel zo školy, cítil som sa ako terč posmechu: moja povesť bola zničená! /niečo nevyšlo/

* Ako náhle sa zmierite s tým, že dokonalosť je iba cieľ, nie je tak ťažké sa zmieriť sa s tým, že niečo pokazíte. Každý chybný krok je stále krokom, naučili ste sa niečo nové a nabudúce dostanete ďalšiu príležitosť to napraviť.

* Uvedomil som si, že keď zlyháte a vzdáte sa, tak už nikdy nevstanete. Ale ak si zo zlyhania vezmete ponaučenie a budete sa ďalej snažiť vydať zo seba to najlepšie, príde odmena – nie len prosté uznanie od druhých, ale i pocit uspokojenia z vedomia, že každý deň, ktorý vám bol pridelený sa usilujete o to najlepšie.

* Čo vás nezničí, to vám dá väčšiu silu, viac sústredenia, kreativity a odhodlania ísť za svojimi snami.

* Thomas Alva Edison, ktorý predviedol viac než desať tisíc neúspešných experimentov, kým vyvinul žiarovku, povedal, že väčšina z tých, ktorí sa považujú za neúspešných, sú ľudia, ktorí si neuvedomujú, ako blízko boli k úspechu v okamihu, keď to vzdali. Skoro sa im to podarilo, mali za sebou zlyhanie, ale blížili sa k úspechu. Vzdali to však skôr, než prišla tá správna vlna.

* Nikdy neviete, čo leží za ďalším rohom. Mohla by tam byť odpoveď na vaše sny. Preto nemárnite čas, zostaňte silní a bojujte ďalej. Keď to nevyjde, no a čo. Keď spadnete, čo má byť.

* Keď urobíte to najlepšie, čo je vo vašich silách, Boh urobí zvyšok a to, čo vás má stretnúť, váš stretne.

* Čím väčšie výzvy prekonáme, tým silnejší bude náš charakter.

* Na každú zablokovanú cestu pripadá jedna otvorená. Na každé „postihnutie“ pripadá jedna schopnosť. Boli ste vyslaní na zem, aby ste slúžili nejakému účelu, preto nikdy nedovoľte, aby vás strata presvedčila, že nie je cesty k víťazstvu. Pokiaľ budete dýchať s nami smrteľníkmi, existuje cesta.

* Spisovateľ Thomas Merton: „Skromný človek sa nebojí zlyhania. Vlastne sa nebojí ničoho, ani seba, pretože dokonalá skromnosť znamená úplnú dôveru v Božiu moc, v porovnaní s ktorou žiadna iná moc neobstojí a pre ktorú neexistuje žiadna prekážka.“

* Môžeme si vybrať, či budeme reagovať na stratu a zlyhanie beznádejou a kapituláciou, alebo či si zo straty a zlyhania urobíme poučnú skúsenosť a motiváciu k lepšiemu výkonu.

* Jedným z kľúčov k úspechu v každom športe i vo vašej práci je prax. Myslím tým odstraňovať neúspech tak dlho, až uspejete.

* Chcem vás motivovať, aby ste sa pozerali na svoje zlyhania a pády na zadok ako na zdroj motivácie a inšpirácie. Neúspech, zakolísanie, zakopnutie alebo pád nie je hanba. Hanba je to len v prípade, keď vás zlyhanie a omyl nemotivujú k ďalšiemu úsiliu.

* Čím tvrdšie musíte pracovať, aby ste dosiahli cieľ, tým viac si ho vážite.

* Ale Jozef to nevzdal. Nedovolil, aby ho premohla zatrpknutosť alebo neúspech. (Vytrval a stal sa vládcom Egypta, ktorý zachránil svoj ľud.)

* I keď sa môj život určite zdal byť ťažší než väčšina ostatných, iný ľudia trpeli ešte viac, a aj tak vytrvali a dostali sa až na vrchol. (Videl som, že i keď nás Boh miluje, v žiadnom prípade nám nesľubuje, že náš život bude ľahký.)

* Keď vložíte do dosiahnutia svojho cieľa celé srdce a prejdete cestou veľkej bolesti a utrpenia, ako náhle sa vám podarí niečoho dosiahnuť, je pocit úspechu tak úžasný, že na ňom chcete stavať ďalší, mám pravdu?

* V týchto dobách, keď ma Boh núti pracovať stále usilovnejšie, aby som dosiahol svoje ciele, keď mi na cestu stavia jednu prekážku za druhou, skutočne verím, že ma pripravuje na väčšie a lepšie dni. Stavia pred nás problémy, pretože, vie , že rastieme skrze neúspech.

* Keď sa pozriem, čo všetko som musel v tak mladom veku prekonať – bolesť, neistotu, utrpenie, osamotenie – necítim smútok.. Cítim pokoru a vďačnosť, pretože som prekonal ťažkosti, vďaka ktorým sú moje úspechy ešte sladšie.

* Keby som neprežil bolesť, nikdy by som nikomu nedokázal pomáhať, aby sa vysporiadal so svojou bolesťou. Nevcítil by som tak dobre do života druhých.

* Zlyháte, pretože ste ľudia. Zlyháte, pretože cesta je náročná. Ale vedzte, že vaše zlyhania sú tiež súčasťou daru života, a preto ich maximálne využite. Neprestávajte, priatelia. Vyskúšajte si všetko!

 

8       Nový chlapec sa skrýva v kroví

* Často zmenám odolávame, ale povedzte, kto by stál o život bez zmien? Niektoré z našich skvelých  skúseností, náš rast i užitočné veci k nám prichádzajú ako výsledok presunu na nové miesto, zmeny zamestnania, zmeny študijného odboru, prípadne vytvorenia lepšieho vzťahu.

* Existujú dve hlavné typy zmien, ktoré nás môžu ovplyvniť a môžu narušiť náš každodenný život. Prvá sa deje nám. Druhá sa deje v nás. Prvú ovládať nemôžeme, ale môžeme a mali by sme ovládať tú druhú.

* Uvažujte nasledovne: V poriadku, je to nová situácia. Bude mi to pripadať trochu zvláštne. Musím zostať v kľude, nepanikáriť a byť trpezlivý. Viem, že sa všetko nakoniec na dobré obráti.

* Dúfam, že jedného dňa budete schopní smiať sa sami na sebe tak, ako som sa smial ja.

* Keď vám život rozdá zlé karty a obráti vaše plány hore nohami, môžete obviňovať vesmír, rodičov i chlapca, ktorý vám v tretej triede zobral obložený chlieb. Ale obviňovanie vám aj tak nepomôže. (Prevziať zodpovednosť je jediná možnosť, ako si poradiť s obchádzkami a meniacimi sa situáciami na cestách života.)

* Bohužiaľ často dlho trvá, kým si uvedomíme, že je nevyhnutné urobiť nejaký krok. Zabývame sa v rutine, i keď nie je až tak pohodlná, a dáme prednosť pasivite pred akciou, jednoducho z lenivosti alebo strachu. (Často sa musí stať niečo naozaj hrozné, aby nám došlo, že potrebujeme nový plán.)

* Nastal čas prevziať zodpovednosť za svoje vlastné šťastie.

* Musíte sa vzdať starého a chytiť sa nového.

* Predstavte si, ako leziete na rebrík. Aby ste sa dostali na ďalšiu priečku, musíte sa pustiť tej nižšej a prehmatnúť na vyššiu. Puste sa, natiahnite a lezte hore, jednu priečku po druhej!

* Kľúčom k zabývaniu sa je dávať si pozor na myšlienky, ktoré sa vám honia hlavou. Musíte vypnúť režim panikárenia, myšlienky ako: Prepána, čo som to spravil?, a zamerať sa skôr na: To je ale báječné dobrodružstvo!

* Zamotali ste sa niekedy do okolností a potom zistili, že jedinou pascou je váš vlastní nedostatok predstavivosti, nedostatok odvahy, a prípadne neschopnosť uvedomiť si, že máte lepšie možnosti?

* Uvedomte si, že občas nemusíte vidieť cestu von, ale mali by ste vedieť, že zmena je vždy možná. (Ak nedokážete nájsť alternatívnu cestu, hľadajte pomoc. Hľadajte vedenie u ľudí so širšou perspektívou. Nech už je to priateľ, rodinný príslušník, profesionálni poradca alebo štátny zamestnanec, nikdy neupadnite do myšlienkovej pasce, že nie je úniku. Vždy sa dá utiecť!)

* Pokoj a nádej v jej očiach mi vzali dych. Bola vo svojej viere tak krásna. Povedala mi, že vie, že na ňu Boh nezabudol, že pre ňu má poslanie, i keď stojí tvárou v tvár smrti. (Bola to nová žena, ktorá premenila svoje utrpenie na silu dobra. Uprostred takej chudoby, zúfalstva a krutosti bola žiarivým príkladom moci, ktorú nesie Božia láska a sila ľudského ducha)

* Chcem vás povzbudiť, aby ste šli v ústrety zmene, ktorá vám zlepší život (a ktorá sa stane silou ku zmene, ktorá povznesie k lepšiemu i životy druhých.)

 

9       Verte ostatným, viac či menej

* Občas je v ľuďoch viac, než by ste a prvý pohľad povedali, a občas zasa menej.

* Umenie vyznať sa v ľuďoch, vychádzať s nimi, naviazať s nimi kontakt a vžiť sa do ich kože, vedieť, komu veriť a ako budiť dôveru, je pre váš úspech a šťastie nesmierne dôležité. Málo ľudí dosiahne úspech, bez toho aby dokázali vytvárať vzťahy na základe vzájomného porozumenia a dôvery. Všetci nepotrebujeme len niekoho, koho by sme milovali, ale tiež priateľov, učiteľov, vzory a stúpencov, ktorí uveria našim snom a pomôžu nám ich dosiahnuť.

* Aby ste si vytvorili tím ľudí, ktorí budú podporovať vaše sny a ktorým budú ležať na srdci vaše najlepšie úmysly, musíte najprv dokázať, že ste hodný dôvery a postaviť sa za nich. Vaši priatelia sa k vám budú chovať tak ako vy k nim. Ak budete investovať do ich úspechu, podporíte ich, dodáte im odvahu a poskytnete im najúprimnejšiu spätnú väzbu, môžete očakávať, že to isté urobia oni pre vás. (Pokiaľ to neurobia, mali by ste ísť ďalej a nájsť niekoho, kto chce byť vo vašom tíme.)

* Vytváranie vzťahu je ako založenie sporiaceho účtu: nemôžete čakať, že z neho budete len vyberať, pokiaľ ste tam nič nevložili. Všetci musíme čas od času vyladiť svoje umenie nadväzovať vzťahy a to prehodnocovaním svojho postoja a zhodnotením, ktoré vzťahy sú funkčné a ktoré nie.

* Výrazná cieľavedomosť, vysoké očakávanie, stála viera, schopnosť mať rád seba samého, pozitívny postoj, neohrozenosť, nezdolateľnosť a schopnosť zvládať zmeny vás dovedú ďaleko, ale nikto to nedokáže sám.

* Nikto na svete nemôže byť úspešný, bez toho, aby nevyužíval múdrosť, láskavosti či pomocné ruky druhých.

* Všetci potrebujeme vzťahy plné podpory. Všetci si musíme nájsť spriaznenú dušu.

* Každý dokážeme na druhom nájsť niečo škaredé alebo nedokonalé, ale ja som sa rozhodol hľadať v ľuďoch zlato.

* Naučil som sa rýchlo naviazať kontakt pohľadom do očí ľudí, s ktorými sa stretávam, a klásť otázky alebo robiť narážky, aby som zistil, čo máme spoločné.

* Nadväzovanie kontaktu s druhými, vytváranie väzieb, hľadanie spoločnej parkety sú schopnosti nutné k budovaniu vzťahu, ktoré by mal zvládať každý a ktoré určujú, ako dobre budeme spolupracovať s ľuďmi okolo seba.

* Aj vy by ste sa mali stále zdokonaľovať.

* Môžete žiť život bez hraníc, ale nemôžete žiť život bez dôveryhodných vzťahov. Preto by ste mali neustále sledovať sami seba, hodnotiť sa (a pracovať na rozvoji a vylepšovaní postupov, ktoré vám umožnia naviazať styk s ľuďmi okolo.)

* Príliš často nepočúvame, aby sme porozumeli. Miesto toho počúvame len tak, aby sme dokázali odpovedať.

* Vedieť, ako správne jednať a zapadnúť – či už v kostolnom zbore, v súkromnom športovom klube, na podnikovom večierku alebo na normálnej večeri – je ďalšia dôležitá súčasť umenia jednať s ľuďmi. (Musíte rešpektovať prostredie.)

* Keď jednáte s ľuďmi, vždy môžete nájsť spoločnú reč.

* S druhými ľuďmi nenadväzujeme vzťah prostredníctvom slov, ale skrze výrazy a reč tela, čo zahrňuje i to, akú pozíciu zaujímame vo vzťahu k druhým.

* Nemám problém upútať niekoho pozornosť, ale udržať ju, to je niečo celkom iné.

* Myslím, že skutočné tajomstvo charizmy spočíva v tom, aby každá osoba, s ktorou sa zoznámite, mala pocit, že jej pri rozhovore venujete maximálnu pozornosť.

* Všetci mávame sklon si myslieť, že sme voči ostatným taktní a ohľaduplní, ale ja viem, že sa nám to občas nevydarí.

* „Činy hovoria hlasnejšie než slová.“

* Môžete byť skvelí poslucháči, vedieť sa vcítiť do druhých, nájsť spoločnú reč, okúzliť ľudí a jednať taktne, avšak pokiaľ budete pasívni a nepomôžete druhým, ak to bude situácia vyžadovať, potom sú všetky vaše schopnosti bezcenné. (Len hovoriť „cítim s vami“ to nenapraví. Vaše činy sú názornejšie než vaše slová.)

* Ak chcete zvládnuť umenie jednať s ľuďmi, musíte zavesiť svoje vlastné záujmy, starosti a problémy na klinec a naladiť sa na ľudí okolo seba.

* Ide o to, aby ste našli spoločnú reč s druhými na základe ich požiadaviek, aby sa dostatočne uvoľnili a pozvali vás do svojho života.

* Hĺbka našich vzťahov sa pohybuje od osôb, s ktorými vstupujeme do krátkodobého kontaktu (predavači, servírky, poštár, spolucestujúci v lietadle), cez tie s ktorými sa pravidelne stretávame (susedia, spolupracovníci, zákazníci a klienti), a nakoniec ľudia, ktorí predstavujú významnú súčasť našich životov (naši najlepší priatelia, manžel, manželka, rodinní príslušníci). Každá rovina vyžaduje určitý typ umenia s nimi jednať, určitú schopnosť napojiť sa na druhých a mať s nimi harmonický vzťah.

* Umenie jednať s ľuďmi má ešte jeden aspekt, ktorý často podceňujeme a prehliadame, ale ktorý dôverne poznám: vôľa a pokora požiadať o pomoc, keď ju potrebujeme.

* Nemali by ste mať nikdy pocit, že ste na všetko sami. Požiadať o pomoc nie je znamenie slabosti. Je to znamenie sily.

* Chráňte svoje fyzické a duševné zdravie tým, že urobíte čo jediné je ľudské: keď to budú okolnosti vyžadovať, požiadajte o pomoc. Nezabúdajte však, že žiadať niečo od priateľov alebo spolupracovníkov nie je zdvorilé, pokiaľ o nich neprejavujete záujem a starosť. Nikto voči vám nemá viac povinností, než vy máte k nemu.

* Na žiadosti o pomoc nie je nič zlé. Nech sa vaše telo skladá z bežných častí, alebo nie, občas prídu chvíle, keď to jednoducho sami nezvládate. Áno, pokora patrí k umeniu jednať s ľuďmi a je to Boží dar.

* Musíte byť pokorní, aby ste požiadali druhých o pomoc, či už je to opatrovateľ, učiteľ, váš vzor alebo člen rodiny. Keď je niekto dostatočne pokorný, aby požiadal o pomoc, väčšina ľudí reaguje tým, že obetuje kus zo seba a svojho času. Keď sa chováte, akoby ste všetko vedeli a nikoho nepotrebovali, je menej pravdepodobné, že sa vám dostane podpory.

* Všetko dobré, čo som dosiahol, som neurobil ja, ale stalo sa to skrze mňa.

* Naučili ma spoliehať sa na ľudí, ktorí sú ochotní pomôcť, a požiadať o pomoc, keď mám pocit, že niečo nezvládam.

* Všetci potrebujeme nejakého ošetrovateľa, niekoho, s kým sa môžeme deliť o myšlienky, niekoho, kto nám vždy poskytne úprimnú radu, niekoho, kto nám poslúži ako zdroj odvahy, učiteľ alebo vzor.

* I keď ste cieľavedomí a odhodlaní ísť za svojimi snami, vždy sa objaví nejaký kritik. Našťastie sa tiež objavia ďalší ľudia – keď to najmenej očakávate – aby vás podporili alebo aby vám ponúkli vedenie. Mali by ste na nich byť pripravení, pretože keď si s nimi vytvoríte vzťah, môže vám to zmeniť život.

Tri typy vodcovských osobností:

1.       mentori

* Mentori sú ľudia, ktorí sú tam, kam by ste chceli prísť, ale súčasne vás i podporujú a povzbudzujú, zdieľajú vaše sny a majú skutočný záujem, aby ste uspeli.

* Jediné skutočné prekážky v živote sú tie, ktoré si postavíme sami.

* Poznám kopu ľudí, ktorí si nesú životom bremeno ľútosti, (ale strýko Sam sa nikdy späť nepozá. Dokonca keď robí chyby, vždy sa jeho neskrotná detská duša, ktorá miluje život, ženie k ďalší novým príležitostiam.)

* Strýko Sam mi tiež dodáva odvahu, aby som sa díval dopredu, a vždy mi veril dokonca i v dobách, keď som si sám neveril.

* Odporúčam vám, aby ste vyhľadali svojich vlastných mentorov.

* Musíte byť ochotní naslúchať ich kritike, ako aj ich chvále a uvedomiť si, že im leží na srdci váš najvyšší záujem.

2.       vzory

* Vzory vám ukazujú, kam chcete ísť, ale obyčajne k vám nemajú tak blízko ako mentori. Obyčajne ich pozorujete z diaľky, študujete ich pohyby, čítate ich knihy a sledujete ich kariéru, ktorá slúži ako príklad pre tú vašu.

3.       súputníci

* Súputníci sú obvykle kolegovia, spolupracovníci a ostatní ľudia s podobnými cieľmi aké máte vy, ktorí kráčajú po súbežných cestách. Môžu to byť dokonca súperi, ale priateľskí súperi. Motivujete sa navzájom a podporujete sa tým, že uplatňujete skôr mentalitu hojnosti než mentalitu nedostatku.

* Keď veríte v hojnosť, domnievate sa, že okolo vás existuje dostatok Božích darov – dostatok naplnenia, dostatok príležitostí, dostatok šťastia a dostatok lásky – pre všetkých. (Podporujem vás v tomto pohľadu na svet, pretože sa vďaka nemu otvárate ostatným ľuďom.)

* Mentalita hojnosti vám umožňuje kráčať bok po boku so súputníkmi s pocitom kamarátstva a vzájomnej podpory.

* Povedala mi, že sa mám odovzdať Bohu a ďakovať Mu, i keď mám pocit, že by si poďakovanie nezaslúžil. Povedala mi, že mám Bohu poďakovať vpred za dary, ktoré pre mňa z bolesti vyplynú.

* Načúval som im, pretože som vedel, že chcú, aby sa mi darilo. Mali by ste robiť to isté, keď vám váš vlastný Tím snov bude oznamovať svoje názory na vaše plány, hlavne pokiaľ chcete, aby boli súčasťou vášho úspechu. Vážte si ich a k ich radám a návodom pozorne prihliadajte. Nemusíte ich akceptovať, ale rešpektujte, že im na vás záleží natoľko, aby vám povedali i to, čo možno nechcete počuť.

* Neexistujú sľuby ani záruky, že každý s kým sa stretnete, vám bude chcieť pomôcť. Niektorí ľudia vám to dokonca budú chcieť rozhovoriť. Budú mať najlepšie úmysly a dobrý dôvod k obavám.

* Možno sa ukáže, že ste urobili chybu, keď ste sa vydali vlastnou cestou. Alebo sa ukáže, že ste jednali správne. Nakoniec nie je dôležité aby ste mali pravdu.

* Nikdy by ste nemali brať vzťahy ako samozrejmosť, hlavne vzťahy s najbližšími rodinnými príslušníkmi. Budú vám prinášať úžitok celý život.

* Nájdite si čas k vyhodnoteniu svojho umenia jednať s ľuďmi a kvality svojich vzťahov a toho, čo do nich vkladáte. Dá sa vám veriť? Veríte tým, ktorí k vám majú najbližšie? Priťahujete ľudí, ktorí chcú investovať do vášho úspechu? Vážite si ich? Vkladáte do vzťahov toľko, koľko si beriete?

* Kvalita vašich vzťahov má veľký dopad na kvalitu vášho života, a preto vás prosím, aby ste sa k nim chovali ako k pokladu. Neberte ich ako samozrejmosť. V Biblii stojí: „Lepšie dvom ako jednému, majú dobrú mzdu zo svojho pachtenia. Ak upadne jeden, druh ho zdvihne. Beda samotnému, ktorý upadne, potom nemá nikoho, kto by ho zdvihol“.

10  Priateľ rovnakých (rovných) príležitostí

* Podarilo sa vám niekedy prepásť skvelú príležitosť, pretože ste neurobili, čo ste mali? Dívali ste sa zúfalo, ako niekto iný vbehol do dverí, u kt. ste prehliadli, že sú otvorené?  Poučte sa z týchto skúseností a robte niečo, priatelia!

* Dôvod, prečo to toľko ľudí v živote nikam nedotiahne, je že keď klope na dvere príležitosť, hľadajú na záhrade štvorlístky.

* Investujte do budúcnosti tým, že sa budete pripravovať tvrdou prácou, že sa oddáte svojim cieľom a že budete čakať na vhodnú príležitosť, aby ste po nej mohli skočiť.

* Ak máte pocit, že nikdy nedostanete príležitosť, je to preto, že nemáte natiahnutú spúšť, nemáte nabité a nie ste pripravení strieľať. Za svoj úspech ste zodpovední len vy sami. Prevezmite svoju zodpovednosť tým, že sa pripravíte vydať zo seba to najlepšie. Až sa ocitnete na správnom mieste, nastane zmena. (Pokiaľ hľadáte zámienku ku konfrontácii, prípadne sa neustále ľutujete, neočakávajte, že vás niekto vyzve k tancu. Verte sami sebe (nehovoril som to už?). Verte možnostiam svojho života. Verte v svoju hodnotu na tejto planéte. Pokiaľ sa necítite hodní krídel, nikdy nevzlietnete zo zeme.)

* Napnite sily. Vyhrňte si rukávy. Ponorte sa do kníh. (Thomas Alva Edison povedal, že často prepasieme príležitosť, pretože je oblečená do montérok a vyzerá ako práca. Ste pripravení urobiť, čo je potrebné? )

* Nemá zmysel chopiť sa každej príležitosti. Musíte byť verní svojim hodnotám a začleniť ich do svojich dlhodobých cieľov. Aký odtlačok by ste si priali zanechať? Ako chcete aby na vás spomínali?

* Nevidel som budúcnosť, pretože som sa díval do spätného zrkadla. Veľká chyba.

* Pokiaľ si chcete splniť sny, musíte jednať. Pohnite sa z miesta, lebo prehráte. Jednajte, lebo na váš úkor budú jednať iní. Ak nemáte čo by ste chceli, premýšľajte o tom, že si stvoríte, čo by ste chceli. (Boh osvieti vašu cestu. Máte na to celý život a dvere k vašim snom sú otvorené. Vaša cesta k cieľu sa môže v určitom okamihu ukázať sama. Buďte na ňu pripravení. Robte všetko, čo je nutné. Naučte sa všetko, čo musíte poznať.) (Keď nepríde otvoriť nikto iný, tak potom dvere vyrazte. Jedného dňa vykročíte do života, aký ste si priali).

* Buďte ochotní vydať zo seba všetko a využite okamih.

* I potom, čo nájdete zmysluplný cieľ a vybudujete obrovské zásobárne nádeje, viery, sebaúcty, pozitívnych postojov, odvahy, vytrvalosti, prispôsobivosti i dobrých vzťahov, nemôžete len tak posedávať a čakať, až sa niečo stane. Musíte zachytiť každú nitku príležitosti a utkať z nich povraz, po ktorom bude možné šplhať. Občas dokonca zistíte, že balvan, ktorý spadol a zablokoval vám cestu, zanechal dieru, kt. sa môžete dostať o niečo vyššie. Ale k výstupu musíte zobrať odvahu a odhodlanie.

* „Ďalší deň, ďalšia príležitosť.“

* Vujicic je hrdina, kt. nachádza príležitosti tam, kde by väčšina z nás videla slepú uličku.

* Zlostiť sa kvôli niečomu, čo nemám, alebo byť sklamaný kvôli niečomu, čo nemôžem robiť, odo mňa ľudí len odpudí, ale keď budem hľadať príležitosti, ako druhým pomôcť, bude ich to ku mne priťahovať. (Naučil som sa, že nemám čakať, ale že musím jednať a ísť vpred, pretože každý krok vedie k ďalšiemu.)

* Všetko sa točí okolo uhľu pohľadu. Pred životom sa nedá skryť. Dostanete pár rán. Pokiaľ nebudete tak otrasení, že skončíte v kóme, prepadnete beznádeji, hnevu a smútku: Prežil som to, viem aké to je. Napriek tomu odporúčam, aby ste neprepadli beznádeji a nezatrpkli. Buď vás zmetie obria vlna, alebo sa vám podarí doplávať ku brehu. Rovnako tak vás môžu náročné udalosti vo vašom živote zraziť na kolená, alebo pozdvihnúť. Ak môžete dýchať, buďte vďační. Využite túto vďačnosť k tomu, aby ste sa povzniesli nad depresiu a horkosť. Urobte krok, potom ďalší, vytvorte si pohybovú energiu a vybudujte si život, ktorý budete milovať.

* Často som si myslel, že dokonca i niektoré smutné udalosti, kt. som prežil kvôli svojmu postihnutiu, pre mňa boli prínosom a vďaka nim sa omnoho viac dokážem vcítiť do druhých. Rovnako tak si kvôli prežitým neúspechom viac vážim svoje úspechy a omnoho viac súcitím s druhými, kt. sa o niečo snažia a nejde im to.

* Keď sa pred vami vynárajú ponuky a zlomové situácie, alebo keď si ich vytárame sami, vždy si musíte klásť otázku: Je to v súlade s mojimi cieľmi a hodnotami?

* Čo sa dá označiť za dobrú príležitosť? Čokoľvek, čo vás prenesie o krok bližšie k vášmu snu.

* Čo si zvolíte, to ovplyvní kvalitu vášho života.

* Premýšľajte. Vytvorte si vysoké štandardy a prísne kritéria pre hodnotenie toho, do čoho budete investovať svoj čas a energiu. Svoju voľbu nestavajte na tom, čo vám momentálne prináša dobrý pocit, ale na tom, čo najlepšie slúži vašim konečným cieľom. Merajte ich podľa svojich hodnôt a zásad. (Používam zásadu dedka Nicka: Budú na toto rozhodnutie moji vnuci pyšní, alebo si budú myslieť, že bol dedko predčasne senilný?)

* Ak máte stále problém sa rozhodnúť, vezmite svoju tabuľku k dôveryhodnému mentorovi alebo kamarátovi, kt. vám verí a praje úspech. Prejdite s nimi klady a zápory a vypočujte si ich hodnotenie. Buďte vnímaví, ale súčasne si uvedomte, že zodpovednosť je na vás. Je to váš život. Vy budete žať odmenu, prípadne platiť cenu za svoje rozhodnutie, preto sa rozhodujte múdro.

* Z tejto skúsenosti som sa však poučil, spamätal sa a uvedomil si, že môžem využívať iba také príležitosti, ku kt. zvládnutiu som plne pripravený. To neznamená, že by ste nemali skočiť po ponuke alebo šanci, kt. vás prinúti rozpínať sa a rásť. Občas sme pripravení viac, ako si uvedomujeme, preto nás Boh postrčí, a to nám umožní využiť príležitosť a urobiť obrovský krok k našim snom.

* Musíte zvážiť svoje možnosti a s rozvahou popremýšľať, kt. schody vás zavedú k vašim cieľom a kt. by mohli zapríčiniť ukĺznutie a pád.

* Vaše dnešné rozhodnutie vás bude nasledovať i zajtra.

* Rozhodnutia, kt. robíte každý deň, mávajú dopad na kvalitu vášho celého života. Zodpovedne uvažujte a potom sa pýtajte svojho vnútra a svojho srdca.

* I dnes sa stane, že sa objaví ponuka, z kt. mám husiu kožu a som tak nadšený, že sa na ňu chcem okamžite vrhnúť. Ale potom sa musím nadýchnuť a pomodliť, aby som našiel rozvahu a urobil správne rozhodnutie.

* Pokiaľ ste sa pripravili, čo vám vaše možnosti dovoľovali, ale žiadne dvere sa pred vami neotvorili, možno budete musieť seba i svoje vlohy presunúť inam.

* Aby ste niečo dokázali, musíte sa občas pohnúť z miesta.

* Čím širší je váš okruh, tým väčšie sú vaše šance, že nájdete otvorené dvere ku svojmu snu.

* Všetci poznajú niekoho, kto pozná niekoho iného.

* Mám rád zapálených ľudí, pretože priťahujú príležitosti ako silný magnet.

* Pokiaľ sa na druhej strane stýkate so skupinou ľudí, kt. nemajú rovnaké sny ako vy, ani vaše nasadenie, kt. prostredníctvom si chcete zlepšiť život, radím vám, aby ste si našli novú skupinu priateľov.

* Tí, čo sa schádzajú v baroch, nočných kluboch alebo vo video herňách, sa zriedkakedy vznesú hore.

* Pokiaľ k vám neprichádzajú príležitosti, potom sa musíte dostať na miesto, kde si vás dokážu nájsť, prípadne kde si ich dokážete nájsť vy.

* Uprostred každého problému sa nachádza príležitosť.

 

11  Bláznivé pravidlá

* Každá živá, dýchajúca bytosť na planéte, by aspoň jeden krát denne mala urobiť niečo bláznivého, i za cenu rizika, že bude vyzerať ako cvok pri realizácii svojho sna, alebo len proste pôjde o bláznivú zábavu.

* „Nedokonalosť je krásna, šialenstvo je genialita a je lepšie byť úplný blázon ako totálne nudiť.“

* A v záujme vašom i tejto planéty majte tiež odvahu sa hrať. Nezabúdajte sa smiať sami na sebe a tu i tam si nezabudnite poskočiť, aby ste si svoju cestu užili.

* Ľahko sa necháme lapiť do mýtu „jedného dňa“. Jedného dňa budem mať dosť peňazí na to, aby som si mohol užívať život.

* Nenechajte sa odradiť pochybovačmi a kritikmi a vrhnite sa na plnenie svojich snov. Niekto možno bude hovoriť, že ste blázni. Vaša reakcia by mala byť: Samozrejme že áno! To, čo robíte, možno bude pripadať bláznivé ľuďom, s kt. nemáte spoločné vízie ani nadšenie. Nesmiete dovoliť, aby vás ich posmech pripravil o vaše sny.

* Neľutujte čas, aby ste si užili život a svojich blízkych. Smejte sa, majte sa radi a užite si bláznivú zábavu, aby z vašej radosti niečo mali i druhí.

* Buďte v tomto požehnanom živote tak vážni, ako je teba, ale keď budete mať príležitosť, buďte tak hraví, ako je to len možné.

* Nič také ako bezpečný život neexistuje.

* Život je buď smelé dobrodružstvo, alebo nič.

* Priestor medzi vašou zónou pohodlia a vaším snom je miestom, kde sa odohráva život.

* Ak chcete lietať, musíte ísť ďalej.

* Určite existuje nejaká odvážna činnosť, do kt. by ste sa chceli pustiť. Odporúčam vám, aby ste to urobili. Vyskúšajte to a povzneste svoj život na novú úroveň. (I keby to malo byť napríklad pod vodou. Plávajte s delfínmi. Lietajte s orlami. Vylezte na horu. Prelezte jaskyňu! Buďte rovnakí blázni ako ja!)

* Nikdy by ste nemali riskovať, pokiaľ môžete viac stratiť ako získať. (Bláznivé riziko však znamená využiť príležitosť, kt. vyzerá omnoho bláznivejšia, než v skutočnosti je, pretože:

1.       ste sa pripravili

2.       obmedzili ste riziká na minimum

3.       máte náhradný plán, keby niečo nevyšlo.)

* V živote existujú dva druhy rizika. Nebezpečenstvo plynúce z pokusu o niečo a nebezpečenstvo, kt. plynie z toho, že sa o nič nepokúsite.

* Nezabúdajte, že vaše šance žiť „šťastne až do smrti“, prakticky neexistujú, pokiaľ neurobíte prvý krok.

* Tu a tam prehráte. Zlyháte. Ale sláva patrí tým, kt. znovu a znovu vstanú, pokiaľ nedosiahnu úspech!

* Aby ste žili, musíte byť ochotní sa natiahnuť a rásť. (Aby ste žili dobre, musíte sa naučiť riadiť vlastné vyhliadky tým, že ešte skôr, než urobíte krok, budete poznať vš. pre a proti.) (Nemôžete mať pod kontrolou vš., čo sa stane vám, alebo okolo vás, preto sa zamerajte na to, čo dokážete ovládnuť, vyhodnoťte každú možnosť, kt. môžete vyhodnotiť, a potom urobte rozhodnutie.)

* Mali by ste znížiť možnosť neúspechu tým, že sa pripravíte. (Akonáhle si myslíte, že máte pod kontrolou každý aspekt príležitostí, mali by ste mať dostatok sebadôvery k ďalšiemu kroku.)

* Často môžete zvýšiť pravdepodobnosť úspechu tým, že počkáte na správny okamih.

* Nebojte sa a na rozhodnutie sa vyspite.

* Pozrite sa na vš. z väčšej diaľky, zavolajte kamarátovi alebo mentorovi, kt. veríte, a požiadajte ho o pomoc pri vyhodnotení situácie, pretože vaše emócie môžu prevažovať váš zdravý rozum.

* Vždy, opakujem vždy, existujú nepredvídateľné dôsledky vašich činov, hl. tých, kt. posúvajú hranice možností. Nikdy nemôžete predvídať vš. následky, preto by ste mali vynakladať maximálne úsilie za účelom zváženia vš. aspektov a prípravy na neočakávané.

* Deti svoju mladosť nepremárnia. Užijú si z nej každú minútu. (Vy i ja by sme mali robiť, čo sa dá, aby sme si túto mladícku radosť zachovali.)

* Zaskáčte si na trampolíne. Osedlajte si poníka. Nech si na chvíľu dospelák vo vás odpočinie.

* Nebojte sa využiť každú sekundu. Ja sa čas od času odviažem a urobím niečo len tak pre zábavu. Odporúčam vám, aby ste urobili to isté. Vydajte sa energicky za vš. tými divmi, kt. nás Boh na Zemi obdaril.

* Žiť bláznivo znamená žiť v priesečníku nádeje a možností.

* Bláznivé zábavy, prekonávajú vš. očakávania a prekračovanie limitov. (Mali by ste si užiť jazdu, radovať sa z darov a vždy sa posúvať ďalej nie s tým, aby ste len žili ale aby ste si naplno užili život.)

* Život na hrane nie je zas tak zlá vec, keď veríte v seba samých i vo Stvoriteľa.

* Ten najbláznivejší dobrý pocit ma zaplaví vo chvíli, keď sa práca a hra spojí v jedno. Odporúčam vám, aby ste si tento pocit vyskúšali tiež.

* Dr. Stuart Brown (psychiater): Máme ku hrám pevnú väzbu a  zanedbávanie našich prirodzených herných impulzov môže byť rovnako nebezpečné, ako keby sme sa vyhýbali spánku.

* Opakom hry nie je práca, ale depresia.

* Pokúsiť sa o prepojenie práce a hry.

* Robte to, čo potrebujete k prežitiu, ale súčasne robte čo najčastejšie i to, čo máte radi!

* Je desivé, ako človek dokáže vďaka každodennej rutine a zápasu o existenciu zanedbať kvalitu každodenného života. Rovnováha nie je niečo, čo dosiahnete „jedného dňa“. (Preto si nezabúdajte užívať niečo málo bláznivej srandy tým, že si „vychutnáte“ akúkoľvek hernú aktivitu, kt. vás vtiahne natoľko, že stratíte prehľad o mieste a čase.)

* Štúdie preukázali, že „prepadnúť“ alebo celkom sa oddať obľúbenej činnosti, nech už je to hranie Monopoly, maľovanie krajiny alebo behanie maratónu, nás môže natoľko priblížiť ku skutočnému šťastiu, ako len to na tomto svete ide.

* Väčšina z nás má len minimálne tušenie, čo pre nás Boh naplánoval na každý deň, každý mesiac, rok či na celý život. Ale každý z nás je schopný prispieť niečím k dielu, ísť za svojím cieľom, záľubami a radosťami.

* Keď sa moja nedokonalá maličkosť dokáže tak bláznivo baviť, keď dokáže posúvať svoje limity a naplno si užívať život, tak čo vy?

* Žite, aby ste oslavovali Boha, a neschovávajte ani gram svojej energie pre seba. Je to dôkaz vašej jedinečnosti. Nebojte sa byť blázni a buďte bláznivo šťastní.

 

 

12  Nech je vaším poslaním dávať

* Čím viac som sa utápal vo svojich problémoch, tým horšie som sa cítil, ale keď som zmenil uhoľ pohľadu a zameral sa na potreby niekoho iného, duševne ma to zdvihlo a pomohlo mi pochopiť, že nikto netrpí sám.

* Či ponúkate veľa alebo málo, uvedomte si, že malé láskavosti môžu byť rovnako činné ako veľké dary. Ak zmeníte len jeden život, preukázali ste veľkú službu, pretože obyčajná láskavosť dokáže odštartovať reťazovú reakciu podobných činov, ktoré majú za následok, že sa počiatočné výsledky vášho úsilia zmnohonásobia.

* Nadšenie slúžiť druhým môže byť najväčší dar, aký vám Boh môže dať.

* Čokoľvek chcete pre seba, robte pre druhých.

* Som obhajcom nezištnej štedrosti, pretože tá vzdáva poctu Bohu a zmnohonásobuje Jeho dary. (Navyše si tiež myslím, že keď urobíte niečo pre druhých, je to dar i pre vás. Pokiaľ teda nemáte priateľov, buďte priateľom. Pokiaľ máte zlý deň, zlepšite deň niekomu inému. Pokiaľ sú vaše city ranené, zmiernite citovú bolesť niekoho iného.)

* Nikdy nemôžete vedieť, akú veľkú zmenu dokážete uskutočniť v tomto svete jednoducho tým, že preukážete nepatrnú láskavosť. Malé vlnky dokážu dať do pohybu veľké vlny.

* Netrápte sa tým, koľko môžete urobiť pre druhých. Proste s nimi naviažte kontakt a uvidíte, ako sa tieto malé láskavosti násobia a silia za hranicou vašej predstavivosti.

* Ale ja som túžil ísť svojou cestou, ísť za hlasom, kt. ma volal (rozvíjať svoju kariéru kazateľa motivačného rečníka.)

* „Ak má niekto dostatok a vidí, že jeho brat má núdzu a bez súcitu sa od neho odvráti – ako v ňom môže zostávať Božia láska?“

* Keď prestanete myslieť na seba a na svoje vlastné obavy a oslovíte druhých, zmení vás to.

* Všetko, čo urobíte, aby ste niekomu inému zlepšili život, dá vášmu životu väčší zmysel.

* Čo môžeme urobiť, aby sme zmiernili utrpenie druhých? Ako najlepšie môžeme pomôcť? Ako môžem ďalej žiť rovnako, keď viem, že tí ľudia tak trpia?

* Nemusíte cestovať tak ďaleko, aby ste našli niekoho, kto potrebuje pomoc.

* Ľahko nájdete miesta, kt. môžete venovať čas, talent alebo peniaze, nech sú to miestne kostoly, opatrovateľské domy, Červený kríž, Armáda spásy, útulky pre bezdomovcov, potravinové banky, alebo vývarovne polievok. Prínosom bude všetko, o čo sa môžete podeliť: peniaze, čas, zdroje alebo sieť priateľov a spolupracovníkov.

* Neexistujú iné obmedzenia, ako tie, kt. si vytýčime sami!

* Život bez hraníc znamená, že vždy môžete niečo darovať, niečo, čo zmierni utrpenie druhých. Dokonca i malá láskavosť a pár dolárov môže mať veľký účinok.

* Môžete sa pustiť do čohokoľvek, čo máte radi, a zariadiť, aby z toho mali druhí prospech. (Hráte tenis? Jazdíte na bicykli? Radi tancujete? Urobte zo svojej obľúbenej činnosti dobročinnosť.)

* Nikdy ma neprestane baviť objavovanie nových častí sveta a stretávanie s novými ľuďmi, poznávanie ich kultúry i jedál.

* Aká obrovská sila vzniká, keď dáte svojmu životu zmysel.

* Tá žena nemala nič len svoj životný cieľ a vieru v Boha. Jej životný cieľ a jej viera vytvorili obrovské magnetické pole, kt. pritiahlo mňa i celý tým ľudí ochotných podieľať sa na uskutočnení jej sna.

* (Vzhliadam s pokorou k Esther), k jej jasnému životnému cieľu, jej nezlomnej nádeji na lepší život, jej viere v Boha, k jej schopnosti mať rada seba samú, k jej pozitívnemu postoju, k jej nebojácnosti a nezdolateľnosti, k jej ochote riskovať a k jej schopnosti osloviť druhých.

* Pokiaľ budete mať cieľ, vieru v budúcnosť a odhodlanie to nikdy nevzdať, dokážete prekonať každú prekážku.

* Mali by ste vedieť, že kedykoľvek ucítite slabosť, že Boh je silný.

* Boh ma obdaroval tým, že som sa stal darom pre druhých.

* Čokoľvek urobíte, sa bude ďalej násobiť.

* A nezabudnite: Boh má pre váš život úžasný plán!

 

                                                                                                                                                                                                                                                 S láskou a vierou,
                                                                                                                                                                                                            Nick

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.